Με «σωτήρα» Πρίφτη και «λυτρωτή» Μαρτσάκη 1-0 το Κερατσίνι!!

Σε ένα ακόμα παιχνίδι πλήρης ανωτερότητας και κυριαρχίας αγχωθήκαμε από την δυσκολοτάβλητη ομάδα του Κερατσινίου αλλά η υπεροχή μας επιβραβεύτηκε. Το τελικό 1-0 θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε «φτωχό» βάση της εικόνας των δύο ομάδων με πολλές ευκαιρίες να μένουν ανεκμετάλλευτες. Όμως το γκολ του Μαρτσάκη που λύτρωσε την ομάδα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν διευρύνθηκε στην επανάληψη και το Κερατσίνι αναθάρρησε. Μάλιστα ο εορτάζοντας τερματοφύλακας μας Δημήτρης Πρίφτης έκανε την απόκρουση του αγώνα στο 89΄ σε τετ τατ τετ με τον Μεγαλοοικονόμου, στη μοναδική ευκαιρία του Κερατσινίου σε όλο το ματς.

Τέλος καλό όλα καλά, πήραμε αυτό που αξίζαμε, έστω και με πολύ δόση άγχους, με αποτέλεσμα να ανεβούμε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Ο κόσμος βοήθησε πολύ την ομάδα δίνοντας και πάλι το παρών στο γήπεδο Νεάπολης. Ευελπιστούμε ότι κάποια στιγμή θα παίξουμε και εντός έδρας φέτος και δεν θα συνεχίσουμε τις περιοδείες κάθε Κυριακή εκτός Ιεράπετρας.

Φάσεις και γκολ
2΄ κόρνερ Παπαδόπουλου σουτ Μίγγα μπλοκάρει δύσκολα ο Κουμπούλα.
6΄ κόρνερ Παπαδόπουλου, β΄ δοκάρι, ξανά ο Μίγγας σουτ κόντρα, νέο σουτ Μαρτσάκη από κοντά νέα κόντρα.
7΄ πάσα Μαρτσάκη σε Κορέτα, στο σημείο του πέναλτι σουτ εκτός εστίας.
8΄ σουτ Μηνά από θέση βολής σώζει ο Κουμπούλα.
26΄ σουτ Αναστασόπουλου, υπό καλές προϋποθέσεις άουτ.
37΄ σέντρα Μαρτσάκη σουτ Μούτσα από το ύψος της περιοχής κόντρα μόλις έξω.
Γκολ 44΄ ο Κορέτας μέσα αριστερά κάνει ενέργεια και δίνει σε Μαρτσάκης, ο οποίος πλασάρει όμορφα 1-0.
52΄ σουτ Κορέτα από το ύψος της περιοχής μπλοκάρει ο Κουμπούλα.