Βαριά ήττα για τους Νέους

Η ομάδα Νέων του ΟΦΙ δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και μοιραία έχασε 0-4 από την σαφώς καλύτερη Καλαμάτα. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική καθώς τα παιδιά του Ζόραν Μπάμποβιτς ήταν ανταγωνιστικά μόνο σε κάποια διαστήματα του πρώτου ημιχρόνου. Στο υπόλοιπα διάστημα τα αντίστοιχα του Ευάγγελου Τουρετζή κυριάρχησαν.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 12΄ από αυστηρό -αλλά που δίνεται- πέναλτι που έκανε ο Θώμο πάνω στον Ρουμελιώτη, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος ο παθών και ευστόχησε 0-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 2-3 ευκαιρίες για να αυξήσουν το σκορ αλλά ο ταλαντούχος τερματοφύλακας μας Αουρέλ Πλανάϊ βρέθηκε σε καλή μέρα και κράτησε τον ΟΦΙ εντός διεκδίκησης. Η μοναδική κλασική ευκαιρία των “ασπρόναυρων” έγινε στο 35΄ με σουτ του Θώμο από το ύψος του πέναλτι μόλις άουτ.

Στην επανάληψη ο ΟΦΙ κατέρρευσε και η Καλαμάτα έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο. Από παράλληλη του Ρουμελιώτη στο 56΄ και αυτογκόλ του Γερακιανάκη έγινε το 0-2. Νέα παράλληλα του Ψυχογιάννη από δεξιά στο 71΄ πλασέ με την μία του Γουρνά στα δίχτια 0-3, πολύ όμορφο τέρμα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 90.  με πλασέ του Παπανικόλο 0-4.

ΟΦΙ(ΖΟΡΑΝ ΜΠΑΜΠΟΒΙΤΣ): Πλανάϊ, Κατρίνης(46΄λ.τ. Στεφάνι), Καλιοντζής(46΄ λ.τ. Γιαννάκη), Στογιάννι, Γερακιανάκης(61΄ Χατζητσοπανίδης), Θώμο, Χουλάκης, Μπαριτάκης, Τσιρίδης, Γκεγκόλι, Ανδριανάκης.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ(ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΥΡΕΤΖΗΣ): Μεταξάς, Ψυχογιάννης, Παυλής(46΄ Σαλα), Σκορπετος, Μυστριώτης, Παναγιωτόπουλος, Γουρνας(74΄ Μουζάκης), Σερπανος(61΄Παπανικολος), Ρουμελιώτης(84΄ Ψαρμας), Ρονάλντο Κανάναϊ, Δικαιουλάκος(46΄ Ακριστινέϊ).