Άξιζαν τη νίκη οι νέοι του ΟΦΙ

Τα παιδιά του Ζόραν Μπάμποβιτς έκαναν το καλύτερο δώρο στον προπονητή τους την ημέρα των γενεθλίων του, αποδίδοντας εξαιρετικά απέναντι στο Αιγάλεω, μένοντας στο 0-0.

Οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν μπροστά τους τον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο του α΄ ομίλου της Football League νέων μέσα στο «σπίτι» του. Χωρίς κανένα φόβο και διστακτικότητα αλλά με πάθος, ακόμα περισσότερη αγωνιστική βελτίωση και με πειθαρχία παρουσιάστηκαν ανώτεροι .

Ο ΟΦΙ ήταν καλύτερος μέσα στον αγωνιστικό χώρο του «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», έχασε κλασικές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονο, με το μόνο αρνητικό στοιχείο να είναι η επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια.

Είναι χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα, ότι το συγκρότημα του Λασιθίου δημιούργησε τέσσερις πολύ μεγάλες φάσεις για γκολ έναντι καμίας του Αιγάλεω.

Στο πρώτο ημίχρονο και στο 22΄ ο Χουλάκης ξεκίνησε την προσπάθεια από το κέντρο ξεπέρασε την επιτήρηση των αμυντικώνμ βγήκε στον κενό χώρο και απέναντι από τον τερματοφύλακα έπιασε σουτ με την μπάλα να χτυπάει στον τελευταίο και να απομακρύνεται.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου 45λέπτου, σουτ του Καλιοντζή από το ύψος της μικρής περιοχής και αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του τερματοφύλακα και πέρασε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν ίδια, ανούσια κυκλοφορία μπάλας από το Αιγάλεω και πολύ καλό στήσιμο από τον ΟΦΙ.

Στο 55΄ ο Γκεγκόλι έπαιξε το «1-2» με τον Τσιρίδη και βγήκε ευθεία μόνος του πίσω από την άμυνα σε θέση βολής παρά την κακή θέση του τερματοφύλακα, η επιλογή του μέσο-επιθετικού του ΟΦΙ ήταν να πλασάρει με τον τερματοφύλακα να διώχνει σωτήρια.

Έξι λεπτά πριν το τέλος του ματς, ο Τσιρίδης από αριστερά πρόλαβε αμυντικό και τερματοφύλακα έδωσε στον Γκεγκόλι που προ κενής εστίας κατάφερε να πλασάρει άουτ.

ΟΦΙ(Ζόραν Μπάμποβιτς): Πλανάϊ, Κατρίνης(70΄Γιαννάκη), Καλιοντζής(85΄ λ.τ. Ισχυρόπουλος), Παπαδάκης, Στογιάνι, Γερακιανάκης, Χατζητσοπανίδης, Θόμο, Μπαριτάκης, Χουλάκης(46΄ Τσιρίδης), Γκεγκόλι.